Ливърпул победи Бърнли, за да се завърне на върха на Висшата лига
Breaking News | 2024-02-10 | 19:59:18

Ливърпул отговори на краткото завръщане на Манчестър Сити на върха на таблицата на Висшата лига с победа с 3-1 над Бърнли, която тества силата им дори повече от разтегнатите им ресурси.

Отборът на Пеп Гуардиола изпревари северозападния си съперник, за да достигне върха за първи път от ноември насам с победа в началото на обяд срещу Евертън.

И докато трите точки възстановиха преднината си от две точки, не особено убедителният характер на победата срещу следващата страна в лигата не беше съвсем подходяща за събитието с най-голямата публика на Ливърпул в лигата от 60 725 след пълното отваряне на трибуната на Anfield Road.

Ливърпул се завръща на върха, благодарение на голове на Диого Хота, Луис Диас и Дарвин Нунес #LIVBURpic.twitter.com/iI9Of4liX7

— Висша лига (@premierleague) 10 февруари 2024 г.

За известно време се появиха домакините, които поради грип в бяха без вратаря Алисон Бекер и Джо Гомес, все още страдаха от махмурлук от поражението от Арсенал миналата седмица. Лигата асистентира от защитник и също толкова надеждната глава на Диого Хота, за да ги извади от първа предавка, но дори и тогава беше далеч от връщане към нормалното.

Небрежното отстъпване на изравнителен гол на Дара О' Ший при удара на полувремето създаде допълнителни проблеми, както и оттеглянето на Александър-Арнолд – наскоро завърнал се след контузия в коляното – на полувремето.

Но заместникът на английския национал Харви Елиът постави голове на Луис Диас и Дарвин Нунес, за да облекчи напрежението.

Въпреки това, дали нападателят на Челси Давид Фофана беше толкова клиничен, колкото и той вкара два пъти миналия уикенд, тогава не само че Ливърпул все още щеше да гледа нагоре към Сити, но щяха да започнат да се задават въпроси относно способността им да се справят с дългогодишните си съперници удар за удар.

Те наистина имат Мохамед Салах и Доминик Собослай ще се завърнат след контузия през следващите няколко седмици, но след като преговаряха през януари без двойката, беше наложително да възвърнат инерцията си след неуспеха на Емирейтс.

В продължение на 25 минути изглеждаше борба с Каоимхин Келехер трябваше да излезе бързо, за да блокира удара на Зеки Амдуни още в 10-ата минута, докато отборът на Клоп се мъчеше да намери някакъв ритъм.

Александър-Арнолд и Къртис Джоунс отправиха възходящи удари, докато точно след половин час пробивът дойде, когато вратарят на Кларетс Джеймс Трафорд прецени погрешно изпълнението на корнер и Джота отбеляза с глава петия си гол в шест мача.

Но О'Шей стреля по-добре с глава от 12 ярда от корнер на Джош Браунхил, надскачайки Ватару Ендо, който сега се върна от Купата на Азия, за да прокара топката покрай Келехър.

Джоунс се премести на десния бек, за да замени Александър-Арнолд в началото на второто полувреме, но в рамките на седем минути Елиът направи първия си значителен принос, когато ниското му центриране отклони Максим Естев и позволи на приведения Диас да кимне към близката греда.

Но въпреки че играеха по-добре, те все още изглеждаха далеч от сигурност и Келехер направи страхотно спасяване в 64-ата минута в един на един срещу Фофана, а Уилсън Одоберт надигра отскок, преди нападателят на Бърнли да насочи удар встрани от далечната греда, като трябваше да победи само вратаря.

Гостуващите страни рядко имат шанса да пропилеят подобни шансове и след като ударът на Джота бе пренасочен около гредата, Джарел Куанса стреля от воле, а Върджил ван Дайк засече с глава към Трафорд, а Нунес бе оставен да нанесе завършващия щрих, когато стрелна с глава в далечната греда след центриране на Елиът.

Уругвайският национал имаше шанс да направи по-благоприятен резултат в добавеното време, но обикновено стреля право в Трафорд.